napi evangelium






Napi evangélium


2015. augusztus 29. – Szombat, Keresztelő Szent János vértanúsága

Miután Jézus megkezdte nyilvános működését, Heródes Antipász király elfogatta Jánost, és börtönbe vetette. Testvérének, Fülöpnek felesége, Heródiás miatt tette, akit feleségül vett. János ugyanis figyelmeztette Heródest: „Nem szabad elvenned testvéred feleségét.” Emiatt Heródiás áskálódott ellene. Szívesen eltétette volna láb alól, de nem tehette. Heródes ugyanis félt Jánostól, mert tudta, hogy igaz és szent ember. Ezért meg akarta őt menteni. Valahányszor beszélt vele, zavarba jött, mégis szívesen meghallgatta.
Végül elérkezett a kedvező nap. Heródes a születése napján lakomát adott vezető embereinek, a magas rangú tiszteknek és Galilea előkelőségeinek. Közben Heródiás leánya bement, táncolt nekik, és Heródes meg vendégei előtt nagy tetszést aratott. A király így szólt a leányhoz: „Kérj tőlem, amit akarsz! Megadom neked.” Sőt meg is esküdött: „Bármit kérsz, megadom neked, még az országom felét is.” A leány kiment, és megkérdezte anyjától: „Mit kérjek?” Anyja ezt felelte: „Keresztelő János fejét.” Erre visszasietett a királyhoz, és előadta kérését. „Azt akarom, hogy most azonnal add nekem egy tálon Keresztelő János fejét!” A király nagyon elszomorodott emiatt, de esküjére és a vendégekre való tekintettel nem akarta kedvét szegni. Azonnal elküldött egy hóhért azzal a paranccsal, hogy hozza el János fejét. Az elment, lefejezte őt a börtönben, és elhozta fejét egy tálon. Odaadta a leánynak, a leány pedig elvitte anyjának.
Amikor János tanítványai meghallották, eljöttek, elvitték János testét, és egy sírboltba temették.

Mk 6,17-29


Elmélkedés:


Keresztelő Szent János vértanúságának napján az evangéliumi részlet értelemszerűen ezt az eseményt beszéli el. János figyelmeztette Heródes királyt bűnére, akinek ez kellemetlen lehetett, hiszen János nagy tekintélynek örvendett a nép körében és szavának súlya volt. (Heródes valójában negyedes fejedelem volt, csak az ország bizonyos tartományai felett uralkodott, később is hiába folyamodott a római császárhoz a királyi cím megszerzése ügyében. Az egyszerűség és a magyar fordításhoz való hűség miatt mi is használjuk a király kifejezést személyére.) Felesége, Heródiás szintén neheztelt Jánosra, s alig várhatta, hogy bosszút állhasson amiatt, hogy bűnét szóvá tette. Annak érdekében, hogy elhallgattassa, a király börtönbe veti Jánost. Heródes magatartásában bizonyos fordulat áll be, hiszen egy idő után inkább ő akarta megmenteni az asszonyi ármánykodástól. Bár szabadon engedhette volna, mégsem tette, mert attól félhetett, hogy János továbbra is szóvá fogja tenni bűnét a nép előtt. Heródes király végül nem is tud kikerülni a csapdahelyzetből, kénytelen engedni az asszonyi ravaszságnak, amely kihasználja a kedvező alkalmat és kivégezteti a Keresztelőt.
Keresztelő János sorsa, aki a Megváltó előfutára volt, előrevetíti Jézus sorsát, és mindazok sorsát, akik kimondják az igazságot. Az igazságtól azonban még a halál sem térítheti el az igaz és szent embert.
© Horváth István Sándor

Imádság:

Uram, engem sokszor fárasztanak családtagjaim; azért ne engedd elfelejtenem: minden arc mögött a te arcod rejtőzik.
E. Schindler
 


 
 
Feliratkozás a napi evangélium küldéshez (ingyenes)

Név:

E-mail cím: