2012. augusztus 20. – Hétfő, Szent István király

Abban az időben Jézus így szólt tanítványaihoz: Mindaz, aki meghallgatja szavaimat és szerintük cselekszik, ahhoz az okos emberhez hasonlít, aki a házát sziklára építette. Szakadt a zápor, ömlött az ár, süvített a szél, és nekizúdult a háznak, de az nem dőlt össze, mert sziklára épült. Aki viszont hallgatja szavaimat, de nem követi azokat, ahhoz az ostoba emberhez hasonlít, aki a házát homokra építette. Szakadt a zápor, ömlött az ár, süvített a szél, nekizúdult a háznak, az összedőlt, és nagy romhalmaz lett belőle. Ezzel Jézus befejezte beszédét. A nép elragadtatással hallgatta tanítását, mert úgy tanított, mint akinek hatalma van, nem úgy, mint az írástudók.

Keresztény bölcsesség
A mai napon Szent István királyt, a magyar állam alapítóját, országunk első királyát és keresztény uralkodóját ünnepeljük. Állami és egyházi ünnep ez egyaránt, de mi most elsősorban az egyházi vonatkozásokra szeretnénk figyelni. Érdemes azonban egy gondolat erejéig megemlítenünk, hogy Szent István korában a keresztény vallásosság és a magyar érzület elválaszthatatlan volt egymástól, miként szorosan összekapcsolódott az újonnan alapított egyházi és állami szervezet is. Ennek alapja az volt, hogy Szent István király keresztény ember volt, vallásosságát komolyan vette, s ebből fakadóan rendelkezett azokkal az emberi tulajdonságokkal, amelyek őt alkalmassá tették a vezető szerepre, illetve amely emberi tulajdonságai például szolgáltak évszázadokon át a magyar emberek számára. Világi hatalmát tehát keresztény szellemben gyakorolta. Jó volna, ha keresztény életpéldája, hite és apostoli lelkülete kivétel nélkül jellemezné napjainkban mindazokat, akik egy kisebb vagy nagyobb közösség vezetésére, irányítására vállalkoznak. A vallási és erkölcsi értékek megvallása és megvalósítása nélkül ugyanis rossz irányba lehet vezetni bármely közösség tagjait.

Szent István király azzal szándékkal fogott neki a püspökségek és szerzetesi központok alapításának, azért hívott buzgó papokat és szerzeteseket külföldről az országba, azért rendelte el, hogy minden tíz falu építsen templomot, illetve minden más egyházszervezői tevékenységében az vezérelte, hogy a magyar emberek lelki igényeiről gondoskodjon. Keresztény bölcsességgel belátta, hogy nem elég földet adni az embereknek, ahol lakhatnak és dolgozhatnak, nem elég kenyeret biztosítani számukra, nem elegendő, ha a külső ellenségtől való támadások és fenyegetések elkerülése érdekében békére törekszik a környező népekkel, hanem mindemellett lelki szükségleteiket is biztosítani kell, és ez nem mellékes, hanem elsődleges feladat. A földi hazában élők számára utat mutatott az égi haza felé. Napjainkban sem kell különösebb bölcsesség annak belátásához, hogy az égi haza felé törekvő, Istenben hívő emberek tudnak szilárd erkölcsi alapokon nyugvó földi országot, hazát építeni.

Szent István király ünnepén a szentmise evangéliuma az ostoba és a bölcs emberről szól. Egyikük homokra építette házát, amely nem bírt ellenállni a természet pusztító erőinek, s romba dőlt. A bölcs viszont szikla alapra építette házát, amely szilárdan állta az idők viharait. Jézus Krisztus, az ő tanítása, a keresztény hit lehet egyedül az a szilárd alap, amelyre országunk, kisebb közösségeink és családunk jövőjét építeni érdemes.

Nagyon értékes írás számunkra az a mű, amelyet Szent István király Intelmeiként ismerünk, s amelyet a szent uralkodó fiának, Imre hercegnek írt. A műben atyai és uralkodó tanácsait osztotta meg fiával, aki reménye szerint a királyi trónon követte volna. Vázlatszerűen érdemes felsorolnunk, hogy a hithűség, az egyház iránti hűség, a papság iránti tisztelet, az ország előkelőinek megbecsülése, az igazságszolgáltatás gyakorlása, az idegenek védelme, a bölcs tanácsadók meghallgatása, a hagyományok tisztelete, az imádság, a türelem, az alázat, a tisztesség témái, mint a király kötelességei és tulajdonságai szerepelnek Szent István király Intelmeiben. Ezek a tanácsok azonban nem csak az ő fiának, Imre hercegnek szólnak, hanem jól tesszük, ha mi is megvalósítjuk őket személyes életünkben. Legyünk bölcs emberek, akik tudjuk, hogy életünk, jelenünk és jövőnk Isten kezében van. Építsük családjaink és országunk jövőjét Istenre és az ő törvényeire, hogy az örök hazát elnyerhessük!