2020. április 25. – Szombat, Szent Márk evangélista

Abban az időben: Jézus megjelent a Tizenegynek, és így szólt hozzájuk: „Menjetek el az egész világra, és hirdessétek az evangéliumot minden teremtménynek! Aki hisz és megkeresztelkedik, az üdvözül, aki nem hisz, az elkárhozik. A híveket ezek a jelek fogják kísérni: A nevemben ördögöket űznek ki, új nyelveken beszélnek, kígyókat vehetnek a kezükbe, és ha valami mérget isznak, nem árt nekik. Ráteszik a kezüket a betegekre, és azok meggyógyulnak.” Az Úr Jézus, miután ezeket elmondta nekik, felvétetett a mennybe, és helyet foglalt az Isten jobbján. Ők pedig elmentek, és mindenütt hirdették az evangéliumot. Az Úr együtt munkálkodott velük, és az igehirdetést megerősítette a jelek által, amelyek kísérték őket.

Az újszövetség sorrendje szerinti második evangélium szerzőjét, Szent Márkot ünnepeljük a mai napon, akinek műve időrendben az első a négy evangélium közül. Az Egyház hagyománya Márk írását Szent Péter apostol személyéhez, tekintélyéhez és igehirdetéséhez kapcsolja.
A Márk szerinti evangélium Jézus tanítását foglalja össze az Isten országáról és ennek keretében világítja meg Jézus kilétét és a tanítványi élet lényegét. Jézus igehirdetésének tartalmát már a mű kezdetén megtaláljuk, amikor a názáreti zsinagógában meghirdeti programját: „Betelt az idő és elközelgett az Isten országa. Tartsatok bűnbánatot és higgyetek az evangéliumban!” (Mk 1,15). Innen jutunk el a tanítványok küldetéséig, amit pedig az írás legvégén találunk. Mennybemenetele előtt közvetlenül ezt a parancsot adja Jézus nekik: „Menjetek el az egész világra és hirdessétek az evangéliumot minden teremtménynek!” (Mk 16,15).
Mindebből feltárul számunkra, hogy a Jézus által alapított közösségnek, az Egyháznak az a feladata, hogy folytassa az Úr művét, előmozdítsa az idők végezetéig Isten országának növekedését. A küldetés elfogadása az egykori tanítványok válasza. Amikor pedig én teszek tanúságot Jézusról, hirdetem az ő evangéliumát, törekszem arra, hogy növekedjen Isten országa a világban, akkor ez az én válaszom.