2017. október 6. – Péntek

Jézus egy alkalommal így szólt tanítványai előtt: „Jaj, neked, Korozain! Jaj, neked, Betszaida! Ha a pogány Tiruszban és Szidonban történtek volna azok a csodák, amelyek nálatok történtek, már rég szőrzsákban és hamuban tartottak volna bűnbánatot. Ezért Tirusznak és Szidonnak tűrhetőbb sorsa lesz az ítéleten, mint nektek. És te Kafarnaum? Vajon az égig emelkedel? Egészen az alvilágig fogsz süllyedni.” Majd így folytatta: „Aki titeket hallgat, engem hallgat; és aki titeket megvet, engem vet meg. Aki pedig engem megvet, azt veti meg, aki küldött engem.”

Jézus azzal küldi tanítványait missziós útjukra, hogy adják tovább tanítását. „Aki titeket hallgat, engem hallgat” - mondja a mai evangéliumban. Jézus szava csodálatos erővel bír. Szavára az emberek a bűnbánat útjára lépnek. Parancsoló szavára az embereket megszálló gonosz lelkek távoznak. A betegek nagy számban jönnek hozzá, hogy szava gyógyulást hozzon számukra, az eddig mozdulni sem bíró bénák talpra ugranak és járni kezdenek. Küldő szavára a tanítványok elindulnak, hogy hirdessék az örömhírt.
Istennek az a célja, hogy szavával, csodáival és rendkívüli jelekkel bűnbánatra indítsa az embereket. Így próbálja őket figyelmeztetni arra, hogy hagyják el bűnös útjaikat és térjenek vissza hozzá. Jézus a mai evangéliumban azoknak a városoknak a lakóit figyelmezteti, amelyekben csodákat tett, de ezek nem voltak elegendők. Érdekes, hogy bár Isten mindent megtesz annak érdekében, hogy az emberek megtérjenek, az ember oly sokszor semmibe veszi ezeket a jeleket és mit sem törődik Isten szavával. Sokan szinte menekülnek a megbocsátó Isten elől, mert talán félnek az ítéletétől. Pedig Isten valójában nem elítélni akar, hanem megmenteni, ezért is ajánlja fel szüntelenül bocsánatát. Vajon engem mikor ér utol Isten irgalma?