2016. július 23. – Szombat, Szent Brigitta, Európa társvédőszentje

Abban az időben Jézus ezt mondta tanítványainak: Én vagyok az igazi szőlőtő, Atyám a szőlőműves. Minden szőlővesszőt, amely nem hoz gyümölcsöt bennem, lemetsz rólam, azt pedig, amely gyümölcsöt hoz, megtisztítja, hogy még többet teremjen. Ti már tiszták vagytok a tanítás által, amelyet hirdettem nektek. Maradjatok bennem, akkor én is bennetek maradok. Miként a szőlővessző nem hozhat gyümölcsöt magától, ha nem marad a szőlőtőn, úgy ti sem, ha nem maradtok bennem. Én vagyok a szőlőtő, ti a szőlővesszők. Aki bennem marad, és én őbenne, az bő termést hoz. Mert nélkülem semmit sem tehettek. Aki nem marad bennem, azt kivetik, mint a szőlővesszőt, és elszárad. Összeszedik, tűzre vetik és elégetik. Ha bennem maradtok, és szavaim is bennetek maradnak, akkor bármit akartok, kérjétek, és megkapjátok. Azáltal dicsőül meg Atyám, hogy bő termést hoztok, és tanítványaim lesztek.

Abban az időben, amikor az első század vége felé János evangélista lejegyzi írását, már sokfelé virágzó, élő keresztény közösségek működnek. Az Úr által alapított közösség, az Egyház évtizedekkel Jézus halálát és feltámadását követően is létezik, bár tagjai ekkorra már megismerték az üldözéseket is. Az üldözések ellenére is újabb személyek térnek meg, csatlakoznak Krisztus követőihez, egyre jobban terjed és erősödik az Egyház.
Mi áll mindennek hátterében? Mitől növekszik az Egyház? Minek köszönhető, hogy vannak új megtérők? Jézus példázata a szőlőtőről és a szőlővesszőkről választ ad ezekre a kérdésekre, megfogalmazza az Egyházról szóló tanítás alapját. Krisztus a szőlőtő, akiből minden kibontakozik. Belőle élet és erő árad mindazokba, akik hozzá kapcsolódnak, hozzá tartoznak. E közvetlen kapcsolat, az Úrhoz való kapcsolódás az alapja annak, hogy valaki az ő közösségéhez, az Egyházhoz tartozzon.
A ma ünnepelt Szent Brigittát Szent II. János Pál pápa Sziénai Szent Katalinnal és Avilai Nagy Szent Terézzel együtt 1999-ben nyilvánította Európa társvédőszentjévé. E napon imádkozzunk azért, hogy a kontinensen élő keresztények soha ne tagadják meg és ne szakítsák meg kapcsolatukat Krisztussal, hanem belőle életerőt merítve fáradozzanak az Egyház növekedéséért.