2014. december 15. – Hétfő

Egy alkalommal Jézus a templomba ment, és tanított. Közben odaléptek hozzá a főpapok meg a nép vénei, és megkérdezték: „Miféle hatalommal teszed ezeket? Ki adta neked a hatalmat ehhez?” Jézus így válaszolt: „Én is kérdezek tőletek valamit. Ha megfeleltek rá, megmondom nektek, milyen hatalommal teszek így. Honnan volt János keresztsége? A mennyből-e vagy az emberektől?”
Azok tanakodni kezdtek egymás között: „Ha azt mondjuk, a mennyből volt, azt feleli: „Hát akkor miért nem hittetek neki?” Ha pedig azt mondjuk: „Az emberektől”, akkor meg félnünk kell a néptől, mert Jánost mindenki prófétának tartja.” Ezért ezt a választ adták Jézusnak: „Nem tudjuk.”
„Akkor én sem mondom meg nektek, hogy milyen hatalommal teszek így” – felelte Jézus.

Az elmúlt héten már találkoztunk az evangéliumokban Keresztelő János személyével és megismertük küldetését. A mai részletben ismét az ő szerepéről beszél Jézus. Az alkalmat az nyújtja, hogy a vallási vezetők hatalma eredetéről kérdezik őt. Ebben az esetben nem egy csodája vagy gyógyítása váltja ki a kérdést, hanem tanító tevékenysége kerül a figyelem középpontjába, hiszen a jeruzsálemi templomban nagy nyilvánosság előtt tanít. A főpapok hallják szavait, ugyanakkor látják az emberek lelkesedését is az újszerű tanítás iránt, s ez rosszallásukat váltja ki. Bizonyára saját tanítói tekintélyüket féltik, s talán egy kis irigység is ébred bennük. Látják, hogy Jézus tanítása milyen nagy hatással van a hallgatóságra, s mivel nem tartozik a hivatalos tanítók, az írástudók közé, tudni szeretnék, hogy kinek a megbízásából tanít. Kérdésüket tekinthetnénk jószándékú érdeklődésnek is, de sajnos nem erről van szó. Ravaszságukat, rosszindulatukat, rosszhiszeműségüket egymással való tanakodásuk igazolja, illetve az, hogy végül nem válaszolnak Jézus kérdésére.
A kérdés tudniillik arra vonatkozik, hogy Keresztelő Jánosnak honnan volt hatalma ahhoz, kitől kapott megbízást arra, hogy a bűnbánat keresztségében részesítse az embereket. A főpapok inkább azt válaszolják, hogy nem tudják ezt, mintsem beismerjék saját elutasításukat.
Milyen szándékkal hallgatom az Úr tanítását?