2014. november 21. – Péntek

Amikor Jézus Jeruzsálemben tartózkodott, bement a templomba, és kiűzte onnan a kereskedőket. Ezt mondta nekik: „Írva van: Az én házam az imádság háza. Ti pedig rablóbarlanggá tettétek.” Ott tanított azután mindennap a templomban. A főpapok, az írástudók és a nép vezetői az életére törtek. De nem tudták eldönteni, hogy mit tegyenek vele, mert az egész nép odaadó figyelemmel hallgatta (tanítását).

Az evangéliumban arról olvasunk a mai napon, hogy Jézus bement a jeruzsálemi templomba, és kiűzte onnan a kereskedőket, majd pedig tanítani kezdett. Érdemes megvilágítanunk a kereskedők kiűzésének hátterét, mert így megértjük, hogy miért voltak ők ott egyáltalán, illetve megértjük Jézus cselekedetét.
A jeruzsálemi templom több részből állt, amelynek legbelső része volt a Szentek szentje. A templom belső helyiségei a különféle áldozatok bemutatására szolgáltak. A külső udvart az ünnepek alatt kereskedők és pénzváltók foglalták el. A templomadót csak ezüst sékelben lehetett megfizetni, ezért volt szükség arra, hogy a különböző pénzeket beváltsák. A zarándokok különféle állatokat ajánlottak fel áldozatként, amelyeket itt, az előudvarban tudtak beszerezni az árusoktól. Ha emberi, gyakorlati szempontból nézzük, akkor jogosnak tűnik a pénzváltók és a kereskedők jelenléte, hiszen munkájukkal a templomba áldozatbemutatás szándékával, illetve a templomadó megfizetése miatt érkezőket segítették.
Más szempontból nézve viszont semmi keresnivalójuk a templomban, hiszen ez az Isten háza. Jelenlétükkel háttérbe szorították, hogy e hely az Isten dicsőségének ünneplését szolgálja. A templom Isten jelenlétének helye. Az emberek számára az imádság háza. Szent hely, amelytől távol kell tartani a kereskedést. Cselekedetével Jézus visszaállítja e hely eredeti rendeltetését.
Mit jelent számomra a templom? Szívesen időzöm-e ott, Isten jelenlétében?